سنگ تراورتن سی سنگان
2018/02/10

تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن از دسته سنگ‌های تزیینی بشمار میرود که در طی دوره های زمین شناسی در وسعت زیاد از نوعی سنگ آهک متخلخل برجای مانده از رسوب های کف دریاها و رودخانه‌ها یا آب‌ معدنی غارها تشکیل شده است.
از مزایای سنگ تراورتن خاصیت عایق حرارتی و صوتی آن است که در اثر داشتن حفره ، شیار و سوراخ‌های روی سنگ تراورتن بوجود می آید. از آنجائیکه سنگ تراورتن در لایه های بالاتری نسبت به دیگر سنگهای تزئینی تشکیل شده ، لذا فشار و وزن کمتری را متحمل شده و استحکام کمتری دارد . همچنین عبور جریان آب در لایه های مختلف سنگ تراورتن باعث بوجود آمدن این حفره ها و شیارها میشود که باید در هنگام فراوری سنگ ، سطح آن با رزین پر شود.
وجود این حفره ها در سنگ تراورتن باعث میشود تا در هنگام نصب سنگ، ملات سیمان داخل آن شیارها نفوذ پیدا کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند. از این رو سنگ تراورتن را در نمای داخلی و بیرونی ساختمان میتوان بکار برد. 
سنگ تراورتن را با انتخاب هوشمندانه و تغییر جهت برش ، به شکل موج دار و بدون موج در می آورند . در بین تراورتن‌ها، سنگ تراورتن سفید که رگه‌ رنگی و تخلخل یکنواخت تری دارد، از کیفیت و قیمت بالاتری برخوردار است. رنگ بندی تراورتن‌ها بدلیل اختلاف میزان اکسید آهن در لایه‌های مختلف آن می‌باشد. تراورتن‌های رنگی بر اساس میزان رنگدانه‌های اکسید آهن به طیف وسعی از رنگ ها مانند: تراورتن کرم ، زرد ، لیمویی، قرمز ، قهوه ای، گردویی، خاکستری ، دودی و… تشکیل می‌شوند.

تراورتن چیست؟

تراورتن چیست؟

تراورتن ها از ته نشین شدن مواد بر اثر آب داغ یا آب سرد در غارها ایجاد شده اند که شامل استالا کتیت و استالا گمیت می باشد، از نظر رنگ از سفید تا تراورتن خاکستری ، کرم بژ، زرد، قرمز، قهوه ای موجود می باشد. سطح تراورتن مناسب جهت بتونه و پر نمودن، پولیش و آنتیک نمودن می باشد. در عین حال در شرایط آب و هوایی گرم میتوان جهت مصارف خارجی نیز از آن استفاده نمود. این سنگ ها به علت مواد تشکیل دهنده آن ها ، بسیار در برابر آفتاب، باران و برف مقاوم است و اکثرا نمای ساختمان ها که در معرض اینگونه مواد قرار دارند با این سنگ پوشانده می شوند. همچنین سوراخ های موجود در این سنگ باعث می شود که بسیار محکم به بدنه ساختمان چسبیده شود. تنوع این سنگ در رنگ و طرح بسیار گسترده می باشد و برای ایجاد نمایی زیبا بسیار مناسب است.

Leave a Comment